Program działania Muzeum Okręgowego w Sieradzu na lata 2022-2029
Wstęp
Dzieje Sieradza i sieradzczyzny stanowią niezwykle bogaty i atrakcyjny materiał pod względem naukowym, popularyzatorskim oraz edukacyjnym. Prowadzone obecnie w województwie łódzkim przedsięwzięcia, mające na celu rewitalizację miejskich obiektów historycznych i utworzenia wokół nich stref konserwatorskich związane są również bardzo mocno z naszym miastem i instytucją muzeum, które w tym przedsięwzięciu bierze udział.
Historia Sieradza jednego z najstarszych miast Polski obfituje w wątki mające znaczenie w szerszym kontekście historycznym. Kulturowość, migracje ludności czy zawieruchy wojenne w minionych czasach stanowią łącznik między dawną a współczesną historią naszego miasta. Dlatego bardzo istotnym jest odnajdywanie historycznych łączników w budowaniu poczucia świadomości i przynależności lokalnej. Opracowana przeze mnie misja i wizja Muzeum Okręgowego w Sieradzu ma wskazywać na potrzebę edukacji i umacnianie więzi społecznej, będąc jednocześnie takim właśnie łącznikiem spajającym naszą historyczną pamięć.
1. Misja
Muzeum Okręgowe w Sieradzu to sieradzka instytucja kultury, która stawia sobie za cel pielęgnację pamięci historycznej, podejmowanie badań naukowych w zakresie historii Sieradza i regionu, popularyzację tych badań, a także gromadzenie i ochronę dóbr kultury ze szczególnym uwzględnieniem eksponatów związanych z naszą lokalną historią. Muzeum swymi działaniami łączy tradycję z nowoczesnością poprzez środki przekazu ułatwiające międzypokoleniową komunikację.
2. Wizja funkcjonowania jednostki
Stałym i głównym założeniem, jest rozwijanie jednostki w kierunku nowoczesnego muzeum narracyjnego, które połączy dbałość o tradycję i wagę bezpośredniego kontaktu z eksponatem – pomnikiem przeszłości, z przystępną opowieścią i multimedialnym, atrakcyjnym dla młodych ludzi przekazem. Sieradzka historia zaczyna się w średniowieczu, od założenia naszego miasta, ciągnie się przez burzliwy okres nowożytny, zabory i czas powstań narodowych, odzyskanie niepodległości aż po niezwykle bolesny i ciężki okres dwóch wojen światowych.
Jesteśmy przekonani, że sieradzkie muzeum powinno uczyć dbałości o historię i stać się ważną jednostką naukową oraz kulturową w całym naszym regionie, miejscem integracji oraz krzewienia prospołecznych postaw. Taką wizję będzie muzeum realizować poprzez budowanie i prezentację atrakcyjnych wystaw stałych i czasowych, a także poprzez lekcje, warsztaty muzealne, wykłady skierowane dla dorosłych i działalność wydawniczą. Ważne będzie dalsze kontynuowanie współpracy z sieradzkimi jednostkami kultury, tak aby móc przygotować wspólną ofertę kulturalną dla mieszkańców Sieradza, powiatu i regionu. Wiele uwagi należy poświęcić dobrej współpracy z innymi muzeami co pozwoli dokonywać wypożyczeń eksponatów i wystaw czasowych, aby ubogacać ofertę placówki. Zgodnie z obecnymi trendami w rozwoju muzealnictwa, należy dążyć do tego, aby zerwać z ideą muzealnictwa zamkniętego, które tylko czeka na zwiedzających. Trzeba działać merytorycznie i kierunkowo tak aby stać się w pełni otwartą i aktywną instytucją. Celem muzeum będzie przyciąganie zwiedzających nie tylko samą ofertą programową, ale opuszczenie murów naszego budynku i przeniesienie części aktywności w świat wirtualny oraz miejscowych mediów tj. radio czy telewizja regionalna. Jednym z zadań stanie się digitalizowanie naszych zbiorów i udostępnianie ich w przestrzeni internetowej. Muzeum będzie brać czynny udział w organizacji imprez historycznych i kulturalnych poza budynkiem, będzie organizować rekonstrukcje historyczne, historyczne spacery i wycieczki, a także rozszerzać ofertę o wykłady organizowane w szkołach czy innych placówkach kulturalnych i oświatowych w naszym powiecie.
Od wielu lat placówka współpracując z historykami, regionalistami i kolekcjonerami pogłębia stan wiedzy historycznej, poszerza zasób zbiorów o zabytki, pamiątki i dokumenty. Muzeum jest instytucją otwartą i przyjazną, która buduje więzi z lokalną społecznością, uświadamiając jednocześnie wartość tradycji w kształtowaniu współczesnego krajobrazu kulturowego.
3. Cele krótkoterminowe
Podobnie jak w roku ubiegłym, planowana jest wzmożoną aktywność w obrębie zagadnień historycznych, etnograficznych i kulturalnych imprez masowych. Z racji nabytych już doświadczeń skupimy się na imprezach plenerowych Sieradzkiego Parku Etnograficznego jak i imprezach organizowanych w zabytkowych wnętrzach Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Innym ważnym działaniem na lata 2022-2024 jest zbudowanie i wykończenie wystaw stałych w muzeum. Planujemy pięć takich wystaw tj. paleontologia, sieradzcy regionaliści, wnętrza mieszczańskie, Kasjan Farbisz sieradzki artysta –malarz. Piąta wystawa to dzieje fonografii polskiej i światowej. Mając na uwadze potrzebę dalszego zdynamizowania działalności jednostki, planujemy również organizację lekcji muzealnych, spotkań z historią, zajęć dla dzieci i dla dorosłych oraz wzmożoną aktywność w obrębie wystaw czasowych, które są już zakontraktowane u użyczających i w innych muzeach.
4. Cele długoterminowe
Ponieważ muzeum wciąż wymaga inwestycji, nadrzędnym celem na lata 2022-2029 jest pozyskanie z zewnętrznych funduszy i ewentualnych sponsorów do pomocy w niełatwym zadaniu jakim będzie odrestaurowanie elewacji, zabytkowej kamienicy pojagiellońskiej w której mieszczą się główne sale ekspozycyjne sieradzkiego muzeum. Uwagi i działań konserwatorskich oraz remontowych, wymagają również oddziały muzeum tj. Sieradzki Park Etnograficzny oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Ze względu na swoje olbrzymie walory historyczne i kulturowe nie można przejść obok tego tematu obojętnie i dlatego, kolejne lata będą trudną próbą zachowania stanu omawianej substancji zabytkowej w dobrej kondycji. Obecne finansowanie działalności muzeum, umożliwia osiąganie części zaplanowanych celów ale dodatkowe inne działania inwestycyjne czy projektowe muszą zdecydowanie opierać się w kolejnych latach o bardzo ważny element jakim są źródła finansowania zewnętrznego. Dlatego stawiam sobie również za cel zdobywanie takich środków, które będą mogły pomóc naszej placówce.
Kolejne cele długoterminowe, na lata 2022 – 2029 skupiają się na realizacji potrzeb lokalnej społeczności i wyzwań, jakie stawiają przed nami władze powiatu i miasta. Wspólnie z pracownikami Muzeum będzie dążyło do tego aby stać się ważnym centrum kulturowym w łódzkim. Zostanie rozszerzona działalność wydawnicza czy to w postaci wydawania katalogów wystawienniczych, czy też roczników muzealnych dotyczących historii naszego miasta. Zgodnie z naszym statutem wzmożona zostanie aktywność w zakresie zakupu i gromadzenia eksponatów, które uatrakcyjnią muzealne wystawy i zbiory.
Ważnym celem jest też współpraca z instytucjami i ze stowarzyszeniami a nawet bezpośrednia ich pomoc w różnych działaniach kulturalnych wokół muzeum. Dlatego w planach jest organizacja w porozumieniu z Powiatowa Biblioteką Publiczną w Sieradzu festiwalu literatury historycznej. W ramach takiego festiwalu chcemy się skupić na książkach popularnonaukowych i powieściach historycznych oraz komiksach. W przypadku powodzenia festiwalu i zainteresowania słuchaczy, taka impreza mogłaby odbywać się cyklicznie i stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie sieradzkiego.
5. Program działalności kulturalnej i wystawienniczej
Program Muzeum Okręgowego w Sieradzu, nawiązuje do naszego statutu. Stawiamy sobie za cel opowiadania przede wszystkim o Sieradzu, czy to w kontekście lokalnym, przywołując pamięć o dawnym mieście, o zwyczajach mieszczan, ważnych osobistościach czy prostych ludziach zamieszkujących okolice naszego regionu. Nasze założenia programowe mają za zadanie przyczynić się do rozwoju naszego społeczeństwa i propagować humanistykę, często zaniedbywaną we współczesnym procesie edukacyjnym.
Przygotowany program, działalności Muzeum Okręgowego w Sieradzu w pewnym zakresie opiera się na dotychczasowej realizacji zadań, zawartych w planie rozwoju i działalności muzeum w latach 2017-2022. Jednocześnie zebrane informacje oraz poczynione obserwacje, stały się podstawą pod nowe i konkretne przygotowane zabiegi organizacyjne oraz wybrane działania merytoryczne, które będą realizowane programie działalności Muzeum Okręgowego w Sieradzu w latach 2022-2029.
Dlatego ważne jest aby przy odpowiednim wsparciu tymi działaniami nastąpił bardziej przemyślany i równomierny rozwój na wszystkich polach aktywności instytucji z naciskiem na te dziedziny, które sprawią, że muzeum w większym stopniu zaspokajać będzie oczekiwania społeczne stając się żywym i prężnie działającym centrum kultury i nauki a swoja atrakcyjną i zróżnicowaną ofertą, potwierdzi wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego ziemi sieradzkiej.
email: slawekbartoszek@o2.pl tel.:43 827 16 39 fax: 43 822 30 20 , w dniu: 17‑01‑2023 13:18:11
email: slawekbartoszek@o2.pl tel.:43 827 16 39 fax: 43 822 30 20 , w dniu: 17‑01‑2023 13:18:11
Lp. | Rodzaj zmiany | article-history-date-create | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|